• O nama

    Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku osnovala je 2000. godine Osječko-baranjska županija. Tijekom više od 20 godina postojanja smještaj je osiguran za više od 1300 žrtava nasilja u obitelji - odraslih osoba i djece. Sklonište pruža socijalnu uslugu privremenog smještaja u kriznim situacijama žrtvama nasilja u obitelji koja uključuje siguran smještaj i prehranu, psihosocijalnu pomoć kao i pomoć u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Moguće je primiti na smještaj do 20 osoba s kojima svakodnevno radi Stručni tim u sastavu socijalna radnica i psihologinja te dvije asistentice. Sukladno važećim propisima smještaj u skloništu može trajati šest mjeseci, iznimno do godinu dana.

  • Kako do smještaja

    Ukoliko ste žrtva nasilja u obitelji, nasilje prijavite policiji na 192. U slučaju potrebe za smještajem u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja, moguće je podnijeti zahtjev za smještaj u nadležnom centru za socijalnu skrb. Pravo na smještaj u Skloništu za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku priznaje se isključivo putem rješenja centra za socijalnu skrb o priznavanju prava na privremeni smještaj u kriznim situacijama.

  • Misija i vizija

    Pružanje privremenog smještaja žrtvama nasilja u obitelji, pružanje psihosocijalne i pravne pomoći žrtvama, priprema za samostalan život i aktivno uključivanje u zajednicu kao i senzibilizacija javnosti za problematiku nasilja u obitelji. Društvo koje je senzibilizirano za problematiku nasilja u obitelji, koje poštuje pravo svih na život bez nasilja u obitelji i koje prihvaća da za nasilje nema opravdanja.

  • 1
  • 2
  • 3

O nama

Osnivanje

Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku osnovala je 2000. godine Osječko-baranjska županija. U razdoblju od osnivanja do danas, dakle u više od 24 godine postojanja, u Skloništu je boravilo preko 1500 korisnika – žena i djece iz svih dijelova Hrvatske.

 

Djelatnost

Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku pruža socijalnu uslugu smještaja u kriznim situacijama žrtvama nasilja u obitelji. Korisnicima se osiguravaju smještaj, sigurnost, prehrana, psihosocijalna i druga stručna pomoć kao i sve ono što je potrebno da bi se umanjile posljedice pretrpljene traume. S njima se radi individualno i grupno, a na samom početku se provodi multidisciplinarna procjena potreba te se potom izrađuje individualni plan promjene. Pruža im se svakodnevna podrška u rješavanju njihove situacije, ostvarivanju različitih prava, osnaživanju i pripremi za život po napuštanju Skloništa. 

Smještaj je moguće ostvariti isključivo na zahtjev nadležnog područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

 

 

Stručni tim Skloništa

Uslugu smještaja pružaju Stručni tim Skloništa u sastavu socijalna radnica i psihologinja, te dvije asistentice.