• O nama

    Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku osnovala je 2000. godine Osječko-baranjska županija. Tijekom više od 20 godina postojanja smještaj je osiguran za više od 1300 žrtava nasilja u obitelji - odraslih osoba i djece. Sklonište pruža socijalnu uslugu privremenog smještaja u kriznim situacijama žrtvama nasilja u obitelji koja uključuje siguran smještaj i prehranu, psihosocijalnu pomoć kao i pomoć u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Moguće je primiti na smještaj do 20 osoba s kojima svakodnevno radi Stručni tim u sastavu socijalna radnica i psihologinja te dvije asistentice. Sukladno važećim propisima smještaj u skloništu može trajati šest mjeseci, iznimno do godinu dana.

  • Kako do smještaja

    Ukoliko ste žrtva nasilja u obitelji, nasilje prijavite policiji na 192. U slučaju potrebe za smještajem u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja, moguće je podnijeti zahtjev za smještaj u nadležnom centru za socijalnu skrb. Pravo na smještaj u Skloništu za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku priznaje se isključivo putem rješenja centra za socijalnu skrb o priznavanju prava na privremeni smještaj u kriznim situacijama.

  • Misija i vizija

    Pružanje privremenog smještaja žrtvama nasilja u obitelji, pružanje psihosocijalne i pravne pomoći žrtvama, priprema za samostalan život i aktivno uključivanje u zajednicu kao i senzibilizacija javnosti za problematiku nasilja u obitelji. Društvo koje je senzibilizirano za problematiku nasilja u obitelji, koje poštuje pravo svih na život bez nasilja u obitelji i koje prihvaća da za nasilje nema opravdanja.

  • 1
  • 2
  • 3

Iskustva koja ulijevaju nadu

Korisnica, 54 godine

Kad sam dolazila u sklonište nisam ni bila svjesna da sam žrtva nasilja u obitelji.

Osjećala sam krivnju jer sam mislila da sam razorila svoju obitelj te sam osjećala strah od toga što dalje, kako i kuda krenuti. Bila sam izgubljena, nemoćna i bojala sam se života jer mi je i zdravstveno stanje bilo narušeno. Općenito sam jako negativno razmišljala o svemu.

Više
image

Korisnica, 48 godina

Prilikom dolaska u sklonište osjećala sam se psihički jako loše i na rubu snage.

U skloništu sam dobila sigurnost, a djelatnici skloništa su mi puno pomogli. Postala sam hrabrija, dobila sam volju za životom i borbom s problemima. Jako su mi pomogli sa svojom podrškom.

Više
image

Korisnica, 46 godina

Kad sam dolazila u sklonište bila sam tužna, depresivna i slaba.

Moj suprug me tukao i govorio mi ružne riječi, da sam „luda“ i „kurva“. Taj dan me istukao jer sam platila struju i druge režije. Nazvala sam centar za socijalnu skrb i zamolila da me smjeste u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja.

Više
image

 

"U svakom trenutku imaš moć reći ovo nije kako će moja priča završiti" (Christine Mason Miller)

Pooštravanje kazni te učinkovitije procesuiranje kaznenih djela nasilja u obitelji

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković održali su dana 13. rujna 2019. sastanak u Banskim dvorima s predstavnicima udruga, ustanova i organizacija za žrtve obiteljskoga nasilja. Na sastanku je predstavljen niz izmjena kaznenog zakonodavstva kojima će se pooštriti kažnjavanje te brže i učinkovitije procesuirati počinitelje kaznenih djela nasilja nad ženama, djecom i u obitelji.

Navedene izmjene trebale bi se donijeti do kraja tekuće godine kako bi stupile na snagu 1. siječnja 2020

Osim navedenog ministrica Bedeković najavila je i osnivanje sigurnih kuća u šest županija koje ih trenutno nemaju: Koprivničko-križevačkoj, Virovitičko-podravskoj, Krapinsko-zagorskoj, Požeško-slavonskoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Ličko-senjskoj županiji. 

Na sastanku su sudjelovale i predstavnice Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku.