• O nama

    Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku osnovala je 2000. godine Osječko-baranjska županija. Tijekom više od 20 godina postojanja smještaj je osiguran za više od 1300 žrtava nasilja u obitelji - odraslih osoba i djece. Sklonište pruža socijalnu uslugu privremenog smještaja u kriznim situacijama žrtvama nasilja u obitelji koja uključuje siguran smještaj i prehranu, psihosocijalnu pomoć kao i pomoć u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Moguće je primiti na smještaj do 20 osoba s kojima svakodnevno radi Stručni tim u sastavu socijalna radnica i psihologinja te dvije asistentice. Sukladno važećim propisima smještaj u skloništu može trajati šest mjeseci, iznimno do godinu dana.

  • Kako do smještaja

    Ukoliko ste žrtva nasilja u obitelji, nasilje prijavite policiji na 192. U slučaju potrebe za smještajem u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja, moguće je podnijeti zahtjev za smještaj u nadležnom centru za socijalnu skrb. Pravo na smještaj u Skloništu za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku priznaje se isključivo putem rješenja centra za socijalnu skrb o priznavanju prava na privremeni smještaj u kriznim situacijama.

  • Misija i vizija

    Pružanje privremenog smještaja žrtvama nasilja u obitelji, pružanje psihosocijalne i pravne pomoći žrtvama, priprema za samostalan život i aktivno uključivanje u zajednicu kao i senzibilizacija javnosti za problematiku nasilja u obitelji. Društvo koje je senzibilizirano za problematiku nasilja u obitelji, koje poštuje pravo svih na život bez nasilja u obitelji i koje prihvaća da za nasilje nema opravdanja.

  • 1
  • 2
  • 3

Iskustva koja ulijevaju nadu

Korisnica, 54 godine

Kad sam dolazila u sklonište nisam ni bila svjesna da sam žrtva nasilja u obitelji.

Osjećala sam krivnju jer sam mislila da sam razorila svoju obitelj te sam osjećala strah od toga što dalje, kako i kuda krenuti. Bila sam izgubljena, nemoćna i bojala sam se života jer mi je i zdravstveno stanje bilo narušeno. Općenito sam jako negativno razmišljala o svemu.

Više
image

Korisnica, 48 godina

Prilikom dolaska u sklonište osjećala sam se psihički jako loše i na rubu snage.

U skloništu sam dobila sigurnost, a djelatnici skloništa su mi puno pomogli. Postala sam hrabrija, dobila sam volju za životom i borbom s problemima. Jako su mi pomogli sa svojom podrškom.

Više
image

Korisnica, 46 godina

Kad sam dolazila u sklonište bila sam tužna, depresivna i slaba.

Moj suprug me tukao i govorio mi ružne riječi, da sam „luda“ i „kurva“. Taj dan me istukao jer sam platila struju i druge režije. Nazvala sam centar za socijalnu skrb i zamolila da me smjeste u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja.

Više
image

 

"U svakom trenutku imaš moć reći ovo nije kako će moja priča završiti" (Christine Mason Miller)

Okrugli stol “Nema opravdanja – odgovornost je na svima”

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, dana 25. studenog 2019., u organizaciji Centra za socijalnu skrb Donji Miholjac, održan je okrugli stol pod nazivom “Nema opravdanja – odgovornost je na svima. Na okruglom stolu sudjelovali su predstavnici službi koje provode zaštitu žena žrtava nasilja u obitelji: Centri za socijalnu skrb Donji Miholjac i Valpovo, Policijska uprava osječko-baranjska, Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja u Osijeku, Udruga PUKS Belišće, Dom zdravlja Donji Miholjac te Općinski sud u Osijeku, Stalna služba u Donjem Miholjcu. 

Na okruglom stolu se raspravljalo o problematici nasilja nad ženama, prevenciji istog kao i mogućnostima poboljšanja međuresorne suradnje.

Psihologinja Skloništa je predstavila naš rad te sudjelovala u raspravi vezano uz sva ključna pitanja okruglog stola.